آموزشی

چه ظروفی را در ماشین ظرفشویی نگذاریم

چه ظروفی را در ماشین ظرفشویی نگذاریم
در این مقاله میخواهیم به این موضوع که چه وسایلی را در ماشین ظرفشویی نباید بگذاریم، بپردازیم.
 
شستشوی ظروف با ماشین ظرفشویی سبب صرفه جویی در مصرف آب، زمان و مواد شوینده می گردد اما باید این را بدانید هر چیزی را نمیتوانیم در ماشین ظرفشویی قرار دهیم.
 

ظروف چدنی

قابلمه‌های چدن یکی از بهترین انواع قابلمه‌ها هستند که تا چندین سال سالم می‌مانند ولی ماشین ظرفشویی سیستم شستشوی قدرتمندی دارد که می‌تواند به این ظرف‌ها صدمه برساند.
پس ظرف چدن نیز یکی دیگر از مواردی است که نباید آن را در ماشین ظرفشوی قرار دهید.
 
زمانی که قابلمه‌های چدنی را داخل ماشین ظرفشویی قرار می دهید لایه روی آن از بین می‌رود. این لایه سبب نچسبیدن غذا به کف قابلمه می‌شود، از فاسد شدن غذا پیشگیری می‌کند و استفاده زیادی دارد.
بنابراین کافی است قدری زمان بگذارید و قابلمه‌های چدنی‌تان را با دست بشویید تا کیفیتشان را از دست ندهند.
 

چاقو‌های آشپزخانه

چاقوها را بهتر است که در ماشین ظرفشویی قرار ندهید به چند علت: نخست اینکه لبه‌های تیز چاقو به سبدهای شتشو ماشین صدمه می‌زند و به تدریج سبب خراب شدن بافت‌های سبد قفسه‌ی قاشق‌ها می‌شود.
 
علت دوم این است که به علت تراکم قاشق ها، امکان دارد چاقو به سختی از سبد درآمده و به دست شما صدمه وارد کند.
 
علت سوم و مهم ترین علت که هیچ وقت نباید چاقو در ماشین بگذارید، این است که مواد شوینده‌ی ماشین، لبه‌های تیز چاقو را کند کرده و در نهایت در دراز مدت سبب نابودی آن خواهند شد.
 
همین طور چنانچه دسته چاقوهای شما از چوب باشد، هر چقدر بیشتر در معرض آب و شوینده‌های داخل ماشین لباسشویی قرار بگیرد، زودتر نابود می‌گردد. بنابراین با قرار ندادن چاقو داخل ماشین ظرفشویی عمر موثر آن را بالا ببرید.
 

ظروف آشپزخانه چوبی

گذاشتن ظروف آشپزخانه چوبی داخل ماشین ظرفشویی سلامت شما را تهدید می‌کند. وسایل چوبی که در معرض گرما قرار دارند می‌توانند ترک خورده و شکسته شوند و این ترک‌ها یک محیط مناسب برای جمع شدن باکتری‌ها هستند.
 

ظروف چینی

ظرف های چینی با ارزش و ظریف که آبکاری طلا دارند و یا بشقاب‌های قدیمی که برایتان خاطره انگیز هستند را داخل ماشین ظرفشویی قرار ندهید.
مواد شیمیایی، شوینده‌ها و آب داغ ممکن است سبب شود که صدمات و خسارت‌هایی را به طرح ظروف و نوارهای طلایی آن به وجود آورد، بنابراین این ریسک را نکنید و این ظروف را با دست بشویید.
 

ظروف مسی

اگر از ظروف مسی در منزل استفاده می کنید این مسئله را بدانید که ظرفهای مسی داخل ماشین ظرفشویی با مواد شوینده قوی ظرفشویی تغییر رنگ می دهند بنابراین آنها را با دست بشویید.
 

ظروف پلاستیکی

از دیگر ظرف هایی که نباید در ماشین ظرفشویی شست، ظروف پلاستیکی است. حرارت ماشین به قدری زیاد است که می‌تواند ظروف پلاستیکی و مخصوصا پلاستیک‌های نازک با طرح‌های شلوغ را ذوب کند.
بنابراین بهتر است که پیش از قرار دادن این ظروف در ماشین برچسب روی آن را مطالعه کنید و فقط ظروف پلاستیکی را که بر روی آن‌ها درج شده است، در ماشین ظرفشویی بگذارید.
 
دیگر ظروفی که نباید در ماشین ظرفشویی گذاشته شوند :
  • بطری های دهانه باریک
  • رنده و سیر خردکن
  • ظروف ملامین
  • ظروف عتیقه یا گران قیمت
  • ظروف آلومینیومی
  • درب های زودپز
  • ظروف کریستال
  • ظروف عایق تفلون
  • ظروف بسیار شکننده

 

فروشگاه اینترنتی اکتواش

 
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *